"A Centre of Excellence"

Sports & Creative Week 2017

 Sports & Creative Week-2017

Notice

 Download PDF

This is to notify all the students of Uniglobe HSS/College and Global College International that the Department of ECA is organizing ‘Annual Sports and Creative Week 2017’ from 16th to 21st January 2017 (3rd to 8th Magh).  Students are notified that the Nomination Form has been closed since 31st Dec 2016 (16th Poush 2073).

Download the Tie List for the various activities for Sports & Creative Week 2017

  1. Basket Ball_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017 (Click Here for Download)
  2. Chess__Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017   (Click Here for Download)
  3. Collage Making__Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  4. Drama__Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  5. Fine Art_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  6. Futsal_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  7. Oratory_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  8. Photography_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  9. Table Tennis_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  10. Tug of War_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  11. Video Game_Tie Sheet_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)

You can also download the Volunteer Allocation Sheet for the interested students who will be assisting these activities as volunteer. (Click Here for Download)

 

Download the Namelist for the various activities for Sports & Creative Week 2017, submited by the students via Nomiantion Form. For further queries please contact to ECA Department. 

 

  1. Basket Ball_Namelist_Sports & Creative Week 2017 (Click Here for Download)
  2. Chess__Namelist_Sports & Creative Week 2017   (Click Here for Download)
  3. Collage Making__Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  4. Drama__Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  5. Fine Art_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  6. Futsal_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  7. Oratory_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  8. Photography_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  9. Table Tennis_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  10. Tug of War_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)
  11. Video Game_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Download)

Download the Volunteer list of students.

  1. Volunteer_Namelist_Sports & Creative Week 2017  (Click Here for Doanload)

 

All the competitions in the event will be Inter-Class (Section) wise. The winning team’s credit points will be cumulated in the account of the concerned class and thus the overall champion will be declared. Events will be conducted as per the Tie-Sheet published herein. Failure in timely reporting to the concerned venue of the event will result in the disqualification of the team. The College will resume as the Academic Calendar (2073 Magh 11 Tuesday).

 

 

SN

   Event

   Team Type

    Event Basis   and Time

Venue

In charge

    Jan 16     Monday

   Jan 17      Tuesday

Jan 18  Wednesday

    Jan 19    Thursday

 Jan 20  Friday

   Jan 21    Saturday

1

     Basketball      (Per Sec1 Team)

       Per Team   

   6-10 Boys/Girls

   Pool League     (Time -12 min)

   Basketball Ground

     Suman Maharjan /            Khem Raj Deuja

      9:00       -4:30 

   ×

8:00

-4:30

  ×

8:00

-4:30

×

2  

    Tug-of-War   (Per Sec1 Team)

     Per Team

   8-12 Boys/Girls

Knock Out

    Basketball Ground 

     Subas Nepal  /     Arjun Gupta  

  ×

8:00

-4:30

×

8:00

-4:30

×

×

3

        Futsal         

  (Per Sec1 Team)

Per Team

 5-10 Boys/Girls

Pool League

(Time -15 min)

Futsal Ground

Suman Maharjan /

Suyog Dahal

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-10:00

4

Table Tennis

Single

Knock Out

Table Tennis Hall

Tara Bdr Gurung /

Pradip Bagale

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

×

5

Chess

Single

Knock Out

Class Room

Jiwan Acharya /

Dilli Ram Upreti

×

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

×

6

Oratory

(Speech)

Single

Open Topic

Time

 4 minutes

Seminar Hall

Laxmi Pd Ojha /       

Prof Dr. Mohan Devkota

×

8:00

-4:30

×

×

×

×

7

Drama

2-10 Boys/Girls

Open Topic

Time

5 to 10

Minutes

Seminar Hall

Siddhartha Dhungana / Yadav Bhandari

×

×

×

8:00

-3:30

8:00

-3:30

×

8

Fine Art  (Painting)

   Single

Open Theme

Time

2 Hours

Ground

Prakash Rimal /   Dr.Chudamani Pandey

8:30

-10:30

×

×

×

×

×

9

  Collage Making

Single

Open Theme

Time

2 Hours

Class Room

Shiva Kumar Oli / 

Jaya Ram Ghimire 

×

×

8:00

–10:30

×

×

×

10

Video Game

 (Per Sec 1 Team)

Per Team

5 Boys/Girls

Pool League

2 Minutes

Computer Lab

Manoj K Karn /

Anand Karna       

×

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

8:00

-4:30

×

11

Photography

Single

Theme: Sports & Creative

College Premises

Agni Datta Joshi /    Dr.Mahendra Thapa

11:00

-4:00

8:00

–4:00

8:00

–4:00

8:00–

4:00

8:00

–4:00

8:00

–4:00

Supervisors: Ashok k. Choudhary, Suraj Baral, Ganesh Datt Bhatt,Gobinda Ballab Joshi, Devendra Karki

Instructor: Thaneshwor Pandey

 

Thaneshwor Pandey

ECA Incharge (25th December 2016)

-->